Detaljerat tävlingsprogram.

Dag
Datum
Tid
Aktivitet
Plats
Ansvarig

Lör

2/8

 

Deltagande lag ankommer

Garnisonen

Resp.följeofficer

Sön

3/8

08.00

Träning

Tävlingsområdet

Resp.tävlingschef

   

16.00

Presskonferens

Art.salen

C Info

   

17.00

Tekniskt möte

Skolhuset sal 3

Tävlingsledaren

   

19.00

Tillsammanskväll för C of M

Presterud

C VIP-grp

Mån

4/8

08.00

Träning

Tävlingsområdet

Resp. tävlingschef

   

12.00

Sponsorlunch

Presterud

C VIP-grp

   
15.30
-
17.30

Uppvisningar av:
- Arméns musikpluton
- Arméns Lejon (MC)

Presterudsvallen

C Cermonigruppen

   

19.00

Invigning

Södra Torget

C Cermonigruppen

   

20.00

VIP bankett

Krhmn kommun

C VIP-grp

Tis

5/8

07.00

Transport till skjutbana

Regementsplan

C Transport

   

08.00

Skjutmomentet börjar

Skjutbanan

Mj P-O Bohman

   

Em

VIP till Bofors

Regementsplan

C VIP-grp

Ons

6/8

11.00

VIP åter från Bofors

Regementsplan

C VIP-grp

   

12.00

Första start hinderbanan

Hindergården

Kn Tomas Johanssson

   

19.00

Hindergården klar

Hindergården

 

Tor

7/8

07.00

Transport till Örebro

Regementsplan

C Transport

   

08.30

Hindersimningen startar

Gustavsvik bad

Mj Owe Stedenfeldt

   

13.00

Hindersimningen slut

Gustavsvik bad

 
   

18.00

Fälttävlan introd.för C of M

Garnison/bastun

Lt Owe Olsson

Fre

8/8

08.00

Handgranatskastning startar

Handgranatsbanan

Mj Sten-Olav Olsen

   

12.00

Sponsorlunch

Presterud

C VIP-grp

   

20.00

Handgranatskastning slut

Handgranatsbanan

 

Lör

9/8

09.00

Terränglöpning damer startar

Presterudsvallen

Kn Anders Karlsson

   

11.30

Terränglöpning herrar startar

Presterudsvallen

Kn Anders Karlsson

   

13.00

Terränglöpningen slut

   
   

15.00

Sightseeing-båttur på Göta- Kanal med picknink mm.

Vänern, Götakanal

C VIP-grp och Mariestads kommun

Sön

10/8

08.00

Stafett hindergården

Hinderbanan

Tävlingsledaren

     

Stridsbåt 90 KaMeWa

 

C Cermonigruppen

   

14.00

Prisutdelning/avslutning

Presterudsvallen

C Cermonigruppen
Prisutdelare:
HMK Carl XVI Gustaf

   

15.30

PTC Enlarged meeting

Presterudsvallen

Tävlingsledningen

   

19.00

Bankett

V:a Pjäshallen

Kommendanten

Mån

11/8

09.00

Avresa för de flesta lagen.

Garnisonen

Följeofficeren

   

15.30

Deltagande länder i Military Games transport till Karlstad Flygplats för vidare tp till Lahti

Regementsplan

C Transport

Till det allmäna tävlingsprogrammet.